تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

جاروبرقی صنعتی ؛ هفت سوال مهم برای بهترین انتخاب

جاروبرقی صنعتی  یکی از ابزاری است که انتخاب آن برای بسیاری از افراد کار مشکلی است؛ اما پارامترهای مورد نظر برای انتخاب جاروبرقی صنعتی چه تفاوتی با پارامترهای مورد نظر برای انتخاب جاروبرقی‌های معمولی دارد؟

نیاز به تمیزکاری و رفت و روب مداوم چیزی است که شاید در محیط‌های کاری یا فضاهای بزرگ و عمومی طاقت‌فرساتر از منازل مسکونی باشد؛ اما آیا برای انجام این کار هم می‌توان از جاروبرقی استفاده کرد؟ شاید اختراع و تولید جاروبرقی‌های صنعتی پاسخی مناسب، واضح و مبرهن برای این سوال باشد. مسلماً برای تمیزکردن محیط‌هایی با مساحت بسیار زیاد یا گرد و غبار بیش از حد، به جاروبرقی با ظرفیت و قدرتی به مراتب بیشتر از جاروبرقی‌های خانگی نیاز باشد؛ اما آیا خریداران این نوع دستگاه‌ها برای انتخاب بهترین محصول از اطلاعات کافی برخوردار هستند؟ در ادامه به تشریح چند مورد از بهترین سوال و جواب‌هایی می‌پردازیم که خریداران قبل از اقدام به خرید ملزم به بررسی آن هستند.

جاروبرقی صنعتی
جارو برقی صنعتی ۴۰ لیتری مدل ۱۲۴۰

۱- جاروبرقی صنعتی را برای چه کاری می‌‎خواهید؟

قبل از شروع به تحقیق و بررسی برای خرید یک جاروبرقی صنعتی ابتدا باید بدانید که این محصول را دقیقا برای چه کاری می‌خواهید؟ برای تمیزکردن گرد و غبار، مایعات، مواد سمی یا …؟ پاسخ دادن به چنین سوالی می‌تواند سرعت فرآیند انتخاب‌‎تان را تا حد زیادی افزایش دهد.

۲- آیا برای انجام این کار نیازمند رعایت استاندارد‌های قانونی خاصی هستید؟

در بعضی از صنایع مانند صنایع‌غذایی و دارویی تمیز کردن محیط، رعایت قوانین خاصی را می‌طلبد که این مسئله در انتخاب یک جاروبرقی صنعتی بی تاثیر نیست. رعایت این قوانین خاص برای صنایع مختلف منجر به ایجاد نیازهای متفاوتی می‌شود که برای پاسخ دادن به آن‌ها باید دستگاهی با قابلیت‌های منحصر به‌فرد را انتخاب کرد.

۳- جاروبرقی صنعتی را به طور مداوم استفاده خواهید کرد یا در بازه‌های زمانی مختلف؟

اگر از جاروبرقی در بازه‌های زمانی مختلفی استفاده می‌کنید و به‌طور مداوم روشن نخواهد ماند بهتر است که از یک جاروبرقی تک‌فاز با موتور یونیورسال استفاده کنید. این نوع جاروبرقی صنعتی بهترین انتخاب برای تمیزکاری‌های اصلی و زمان‌بندی شده و همین‌طور تمیز کردن اطراف خطوط تولید است.

از سوی دیگر اگر جاروبرقی صنعتی شما به طور مدام استفاده می‌شود، مثلاً اگر قرار است در بیست و چهار ساعت شبانه‌روز و هفت روز هفته؛ همگام با تجهیزات خط تولید استفاده شود و روشن بماند، توصیه ما به شما استفاده از یک جاروبرقی صنعتی سه فاز دمنده و احیا کننده است. این مدل دستگاه می‌تواند مقرون به صرفه‌ترین وسیله از لحاظ اقتصادی و همچنین مصرف انرژی، آن هم برای استفاده مداوم و طولانی مدت باشد.

جارو برقی صنعتی
جارو برقی صنعتی ۳۰ لیتری مدل ۱۲۳۰

۴- به چه ظرفیتی نیاز دارید؟

برای کاربردهای مختلف نیازمند جاروبرقی‌هایی با ظرفیت‌های متفاوتی هستند. اگر جاروبرقی صنعتی شما دارای ظرفیتی بیشتر از نیاز شما باشد، با استفاده کردن از آن انرژی زیادی را هدر خواهید داد. از سوی دیگر اگر از یک جاروبرقی با ظرفیتی کمتر از نیازتان استفاده کنید باید زمان زیادی را برای تخلیه مخزن آن صرف کنید.

۵- به چه نوع فیلتراسیونی نیاز دارید؟

بهترین سیستم فیلتراسون به نوع موادی بستگی دارد که قصد جمع‌آوری آن را دارید. معمولا جاروبرقی‌هایی با کاربردهای صنعتی به یکی از فیلترهای HEPA یا ULPA نیاز دارند.

  • فیلترهای HEPA یا همان «High-efficiency particulate air» تا ۹۹٫۹۷ درصد ذرات گرد و غبار موجود در فضا، تا اندازه  ۰٫۳ میکرون را فیلتر می‌کنند.
  • فیلترهای ULPA یا همان «Ultra-low particulate air» تا ۹۹٫۹۹۹ درصد ذرات گرد و غبار تا اندازه ۰٫۱۲ میکرون را فیلتر می‌کنند.

۶- آیا دستگاه شما باید ویژگی خاصی مانند ساختار ضد انفجار یا ضد استاتیک داشته باشد؟

در محیط‌های خطرناک شبیه جاهایی که ذرات اشتعال‌زا وجود دارد، علاوه بر نیاز موجود، سازمان بهداشت و ایمنی شغلی (OSHA) هم توصیه می‌کند که از جاروهای ضد انفجار استفاده شود. صنایع خاص مسلماً شرایط ویژه‌ای هم دارند. برای مثال بر اساس استاندارد پیشگیری از حریق و انفجار گرد و غبار در فرایندهای کشاورزی و غذایی سازمان NFPA امریکا، سیستم‌های جاروبرقی مرکزی در محیط‌های مربوط به صنایع موادغذایی باید با ابزار تمیز‌کننده و شلنگ‌های تخلیه استاتیک تجهیز شوند. تجهیزات مواد غذایی باید از جنس فولاد ضد زنگ باشند که جاروبرقی‌ها بتوانند بدون اینکه کوچک‌ترین ذره‌ای از مواد غذایی باقی بماند، آن‌‎ها را تمیز کنند. جاروبرقی‌های صنعتی باید با استاندارد GMP سازگار باشند، به این معنا که جنس آن‌ها باید از موادی باشد که به راحتی قابل دسترسی و ضدعفونی کردن هستند.

۷- به چه نوع شلنگ و تجهیزاتی نیاز دارید؟

باید مطمئن شوید که  برای تمیز کردن تمامی فضاهای سخت‌افزاری از شلنگ‌های تجهیزات جانبی مناسبی استفاده کرده و از آن‌ها بهترین استفاده را دارید. به طور مثال جاروبرقی مورد نیاز برای تمیز کردن یک نانوایی به تجهیزاتی نیاز دارد که در مقابل حرارت پایدار باشند، مثلاً شلنگ‌هایی که دارای پوشش‌های با مقاومت حرارتی بالا هستند و می‌توانند پشت تنورها دوام بیاورند. همچنین لازم به ذکر است که در برخی از صنایع، تجهیزات و ابزارهای جانبی جاروبرقی صنعتی به جنس خاصی نیاز دارند که بتوانند در برابر مواد خطرناک، آلودگی‌های صنعتی و محیط‌های کاری ناامن دوام بیاورند.

در نهایت به شما این اطمینان را می‌دهیم که با پاسخ دادن به این سوالات می‌توانید مناسب‌ترین جاروبرقی صنعتی را تهیه و از آن به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.

اگر این مطلب مورد پسندتان واقع شده است، احتمالاً مطالب زیر هم به دردتان می‌خورد:

منبع

  • ۲۲ام اردیبهشت ۱۳۹۷
  • برقی