تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

روش هاي جديد براي توليد برودت | مجتمع فنی مدیران برق ایران

 

سرمایش با گاز طبیعی

یکی از روش‌های اصلی سرمایش ساختمان‌های مسکونی و عمومی، سرمایش به وسیله گاز طبیعی و یا گاز مایع است. تجهیزاتی که از طریق گاز طبیعی و یا گاز مایع کار می‌کنند چیلر نامیده می‌شوند. چیلر‌ها ادواتی هستند که در موتور‌خانه و یا در مدل‌هایی خاص ( تناژ‌های پائین ) در پشت‌بام و یا محیط باز نصب می‌شوند و با اتصال به یک سیستم تهویه مطبوع نظیر هوا‌ساز و یا فن‌کوئل که هوای تازه ساختمان را تامین می‌کنند با چند انشعاب فضای داخل ساختمان را خنک می‌کنند. چیلر‌های جذبی با توجه به کاربرد در مدل‌های مختلفی ارائه می‌شوند و سیستم‌های عملکرد مختلفی دارند.

چیلر‌های جذبی تناژ بالا ( بزرگ، ۱۰ تن تبرید به بالا )
اصولاً چیلر‌های جذبی بزرگ که برای مناطق معتدل و خشک مناسب هستند و تا دمای حدود ۳۵ درجه سانتیگراد عملکرد مناسبی دارند دارای یک سیکل تبدیل سرمایش می‌باشند و معمولاً ماده مبرد آنها ماده لیتیم ـ برماید می‌باشد. این سیستم‌ها در مناطق معتدل و خشک بسیار مناسب می‌باشد و عملکرد بسیار خوبی دارد از مواردی که می‌بایست در استفاده از آنها رعایت نمود انتخاب مناسب تناژ و لزوم تعمیرات نگهداری مدون دستگاه‌ها می‌باشد که در صورت عدم اجرای این کار، دستگاه با مشکلات جدی مواجه می‌شود.
چیلر‌های جذبی خانگی ( تناژ پائین و یا کوچک، زیر ۱۰ تن تبرید )
به اینگونه چیلر‌های سیستم‌های مینی ابزوربشن نیز اطلاق می‌گردد و معمولاً در تناژ‌های زیر ۱۰ تن تبرید دیده می‌شوند ( ۵/۳ تن، ۶/۴ تن، ۵ تن و ۴/۵ تن، ۶ تن ) مدل‌هایی از این سیستم‌ها مانند سیستم‌های چیلر جذبی بزرگ فقط برای مناطق معتدل و خشک مناسب هستند و معمولاً تا دمای ۳۵ درجه سانتیگراد عملکرد دارند. از سویی دیگر چیلر‌های جذبی دیگری نیز موجودند که تا دمای ۵۵ درجه سانتیگراد عملکرد دارد و بخش عملکردی آن مستقل از سیستم آبی و یا فاقد برج خنک‌کننده است. این دستگاه به علت عملکرد مربوطه قابلیت کار در دمای بالا و رطوبت بالا را داراست. اصطلاحاً به این چیلر‌ها، چیلر‌های جذبی ۵ تن تبرید آب آمونیاک گفته می‌شود که بسیار مناسب برای مناطق مرطوب و گرم شمالی و جنوبی کشور می‌باشند.
سرمایش با الکتریسیته
سرمایش با الکتریسیته معمولاً با اداوات مختلفی صورت می‌پذیرد در حالت‌هایی که احتیاج به سرمایش فضای عمومی کوچک و یا فضا‌های مسکونی و یا اداری کوچک داشته یا نیز در مناطق معتدل و خشک از کولر‌های آبی و در مناطق مرطوب و گرم از کولر‌های گازی با اسپلیت یونیت‌ها استفاده می‌شود.
معمولاً بر خلاف اینکه استفاده از اسپلیت یونیت‌ها و کولر‌های گازی به هیچ عنوان از لحاظ اقتصادی زیاد مقرون به صرفه نیست اما در عوض سرمایش مناسبی را ارائه می‌دهند. چیلر‌های تراکمی نیز که مصرف الکتریسیته دارند جهت سرمایش در ساختمان‌های بزرگ استفاده می‌شوند. سیستم‌های اسکرو که اساس کار آنها از ترکیب سیستم‌های تراکمی است جهت سرمایش بکار گرفته می‌شوند.