تبلیغات

از درج هرگونه تبلیغات و مطالب هرز معذوریم

کارواش خانگی ؛ دانستنی‌های موثر در انتخاب

کارواش خانگی ابزاری است که برای تمیز کردن قسمت‌های مختلف ساختمان یا ماشین مورد استفاده قرار می‌گیرد. در گذشته بهترین راه برای حل مشکلاتی از قبیل پاک کردن لکه روغن کف پارکینگ یا گرد و خاکی که در قسمت ورودی منزل یا ماشین نشسته است استفاده از جارو، آب و مواد شوینده بود؛ اما الان روش‌های کارآمدتر و سریع‌تری برای حل‌شان وجود دارد. استفاده از کارواش برای چنین کارهایی علاوه بر اینکه وقت و انرژی کمتری از شما می‌گیرد، در مصرف آب هم صرفه‌جویی می‌کند. به زبان ساده‌تر کارواش یک موتور الکتریکی (درون سوز) است که پمپ آبی را می‌چرخاند، این پمپ پس از دریافت آب ورودی با بالا بردن فشار آن و سپس بیرون راندنش از درون یک سوراخ کوچک، باعث افزایش قابل توجه سرعت آب خروجی می‌شود که با بهره بردن از آن می‌توان برای از بردن لکه‌ها و جدا کردن تکه‌های گل‌و‌لای از تمام سطوح استفاده کرد.

کارواش هم مانند هر دستگاه دیگری در مدل‌های مختلف و با قابلیت‌ها و قدرت‌های متفاوتی عرضه می‌شود. دقت به جزییات و ویژگی‌های منحصر به فرد دستگاه‌های مختلف به مصرف کننده کمک می‌کند که بسته به نوع کاربرد بتواند بهترین و مناسب‌ترین نوع کارواش را انتخاب کند. نکاتی که در ادامه آمده است در انتخاب کارواش قابل توجه می‌باشند.

کارواش خانگی
کارواش ۱۰۰ بار ذغالی ۱۲۰ وات مدل RP-U100E

فشار و حجم آب در کارواش خانگی

اصولا فشار تولیدی دستگاه با نوع و اندازه موتور ارتباط مستقیم دارد. فشار آب خروجی میزان قدرت در تمیزکاری را مشخص می‌کند اما باید توجه داشت که فشار بالاتر به معنی تمیزکاری بهتر نیست؛ بلکه فشار تولیدی دستگاه بر اساس نوع کاربری وسیله تعیین می‌شود. به عنوان مثال انتخاب کارواش صنعتی برای مصارف خانگی نه تنها هزینه‌بر است بلکه می‌تواند خطرناک نیز باشد. به طور کلی توانایی تولید فشار ۱۰۰ تا ۲۰۰ بار (bar) برای مصارف خانگی مناسب است. علاوه‌بر این حجم آب خروجی دستگاه هم مهم است که معمولاً بر حسب لیتر بر دقیقه بیان می‌گردد؛ که این پارامتر نیز با توجه به نوع کاربری باعث صرفه‌جویی در هزینه مصرفی و همین‌طور مصرف آب می‌شود.

کارواش خانگی
کارواش ۱۰۰ بار ذغالی مدل RP-U100

موتور کارواش

موتور الکتریکی کارواش‌های امروزی در دو نوع القایی و یونیورسال و با توان‌ها و قدرت‌های مختلفی ارائه می‌شود؛ اما نکته‌ای که قبل از انتخاب توان باید مورد توجه قرار بگیرد نوع موتور است. به طور کلی موتورهای القایی نسبت به نوع یونیورسال قابلیت کار مداوم بیشتر و نیاز به خنک‌کاری کمتری دارند؛ که این مساله می‌تواند در استفاده کارگاهی از این دستگاه ضروری باشد. همچنین در توان‌های مساوی موتور یونیورسال از وزن کمتری نسبت به موتورهای القایی برخوردار است که دانستن این نکته در تهیه کارواش برای مصارف خانگی کاربردی است.

کارواش خانگی
کارواش ۱۰۰ بار مدل RP-0100

نازل و تنظیم آب خروجی

علاوه بر فشار آب خروجی، نحوه و شکل پاشش آب نیز در بهره‌وری کارواش خانگی تاثیر گذار است. شکل پاشش آب به نازل سر تفنگ آب پاش (لانسر) بستگی دارد که این نازل خروجی قابل تعویض است و انواع متفاوتی دارد.کارواش خانگی

همان گونه که از شکل بالا بر می‌آید، تفاوت نازل‌ها در زاویه خروجی آن‌ها است. هرچه این زاویه بیشتر شود سرعت و تمرکز آب خروجی کمتر شده و همچنین سطح بیشتری را پوشش می‌دهد؛ اما هرچه زاویه نازل کمتر شود با وجود اینکه سطح کمتری را تحت پوشش قرار می‌دهد اما به‌خاطر داشتن سرعت بالاتر برای کندن تکه‌های چسبیده به سطوح و پاک کردن لکه‌های مقاوم مناسب‌تر است.

نکات ایمنی و نگهداری کارواش خانگی

هرچند که این دستگاه نسبت به رطوبت مقاوم بوده و برای اجزای الکتریکی آن مشکلی پیش نمی‌آید، اما این نکته به معنی ضد آب بودن آن نیست، لذا برای ایمنی بیشتر بایستی از پاشیدن آب یا غرق کردن دستگاه در آب بپرهیزید.

با توجه به اینکه این دستگاه یک وسیله الکتریکی و ابزاری صنعتی است از هرگونه شوخی و انجام اعمال غیر ایمنی با آن بپرهیزید. برخورد آب خروجی این دستگاه با بدن به علت فشار بالایی که دارد (به خصوص زمانی که از نازل صفر درجه استفاده می‌کنید) می‌تواند باعث ایجاد پارگی و صدمه فیزیکی گردد.

اگر این مطلب برای‌‎تان مفید واقع شده است به شما پیشنهاد می‌کنیم مطالب زیر را نیز دنبال کنید:

  • ۲۳ام اردیبهشت ۱۳۹۷
  • برقی